MİLLİYET GAZETESİ TUNCA BENGİN "ASTSUBAYLAR NE İSTİYOR ? "

04 Ocak 2013, Cuma
“Astsubaylar Neden İntihar Ediyorlar” yazımız büyük ses getirdi. O kadar çok mail geldi ki bilgisayar başından kalkamadım. Sakın bıkkınlık olarak algılamayın, çünkü hepsini tek tek okudum. Türkiye’nin her köşesinden mesaj vardı. Denizcisi, havacısı, karacısı,jandarması, yeni mezunu, kıdemlisi emeklisi... Meğer astsubaylar ne kadar doluymuş.
Bugün, gelen maillerden bazılarını aktarmak istiyorum.
Ama öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Maillerin hepsi imzalı, çoğunun görev yerleri ve GSMnumaraları da mevcut. (Neden rumuzlu verdiğimi açıklamama gerek yok sanırım)
-  Astsubay eşitlik değil adalet istiyor. Subayla hak ve sahip olunanlar aynı olmayabilir ama bu derecede adaletsiz olamaz. Sindirme ve küçültme politikası 1980’den beri işliyor ve gittikçe makas açılıyor. M.B.
-  Astsubaylar  bu ordunun omurgasıdır.. Onlarsız ne bir gemi, ne bir uçak hareket edemez. Bu gün Güneydoğu başta olmak üzere tüm karakol ve sınır birliklerinin kumandası astsubaylardadır.. Oralarda hiç subay bulunmaz.. F. A.
-  Kendinden başkasını adam yerine koymayan, senin fikirlerine ihtiyaç duymayan, seni her zaman dışlanması, horlanması ve ezilmesi gereken biri olarak gören ama işi düştüğünde abi veya koçum diyebilen bir zihniyetle bir ömür çalışmak gerçekten çok zor. A.B.
-  TSK’da sağlık astsubayı olarak görev yapıyorum. Okulumu derece ile bitirdim. Benimle beraber mezunlardan kaymakam olan, doktor olan, öğretim üyesi ve idareci olan arkadaşlarım var. 18 yaşında bu mesleğe girdiğimde pantolondaki kırmızı çizgi neden subayda var, bizdeki siyah onu bile bilmiyordum. Mecburi hizmet bitmediği için ayrılamadım. Ü.B
2012 yılında subayların maaşlarına zam yapıldıktan sonra artık yeter dedik ve bu kadarına da pes diyerek sosyal medyada sesimizi duyurduk. Genelkurmay bu durumdan çok rahatsız oldu nedense? Bakın yıllar önce astsubay pilotlarımız varken şimdi yok. Hukuk mezunu bir astsubay,askeri savcı hakim vesaire olamıyor. Kanunen önü kapalı.
M. K
-  Biz sadece Anayasa’nın bizlere verdiği eşitliği istiyoruz. Örneğin Bl.K. tazminatını astsubaylara vermiyorlar. (Kışlanın en ağır birliği Hizmet Birlikleridir, subaylar bu görevi yapamadığı veya yapmak istemediği için kadrosunu Astsubay yaptılar, adını Hizmet Takımı koydular, görev aynı görev ama tazminatını elinden aldılar.)
-  Zırhlı Birlikler Okulu’nda spor yaparken takılan siyah sivil şapkalar vardır. Spor kıyafetli olarak statüler ayrılsın diye şapkalardaki amblemler farklılık göstermektedir. Subayların şapkasında Türk Bayrağı vardır, Astsubayların ise yoktur. Düşünün Türk bayrağını bile çok görmekteler bizlere. E.Y
-  Assubayların intibakları 10 yıldır yapılmadı. Emekli olan subaylarımızın emekliliklerinde de 4 bin 500 liradan fazla aylık aldığını, astsubayların emekli maaşlarının 1300- 1850 lira aralığında olduğunu biliyor muydunuz.. Bir Astsubay Başçavuş..
-  Kıdemli başçavuşlara 10 yıldır temsil tazminatı verileceği televizyonlardan beyan edilmesine rağmen, bu ana kadar ses çıkmıyor, devamlı kandırılıyoruz. Oyak karlarının kesinti yapılmadan nemalara eklenmesi gerekirken Oyak şirketlerinden yapılan karlar nereye gidiyor. Ö. Ö.
-  Önce tamamı meslek yüksek okulu, çok büyük bir bölümü de üniversite mezunu olan astsubayların artık aşağılanmadan insan muamelesi görmeleri gerekir. Subayların hikmetinden sual olunmaz Paşaların bunu anlaması gerekiyor. A.E.
-  Genç astsubaylara tavsiyem; çalışan bayanla evleniniz. (Piyasa şartları yüzde 100 zamlanırsa size 6 ayda yüzde 2,5 (yüzde iki buçuk) zam alırsınız. Her zaman bizler için devlet bütçesi müsait olmaz.) Şartları zorlayarak sivil hayatta geçerli bir fakülte bitiriniz. Bütün enerjinizi mesleğinize harcamayınız. Kendinize, ailenize, ekonominize önem veriniz. Kurtarıcı beklemeyiniz. B.Y.
-  Nimette ve külfette adalet, İnsan onuruna saygı, hakir ve hor görülmemek, İstatistik (Hastaneler, mahkemeler, mahrum yerler, cezalar, mükafatlar, şeritler, rozetler, yurt dışı seyahat ve geziler ve ŞEHİTLER vb. istatistiği çıkarılırsa bu sizi yanıltmaz belki biz sizi kandırırız ama bu bilim gerçekleri verir) F. A.
-  Bir kanun çıkartalım yürürlük süresi 24 saat olsun ‘Jandarmadan diğer kurumlara geçişlere başlanacak’ diye yarın teşkilat Nöb.Astsubay bulamaz.
K. Ç.
-  Şırnak’ta dağlarda görev yapar, İstanbul’a tayin çıkarırlar. Olumlu bir gelişme olduğunu düşünürsünüz. Ama maalesef. Bekar diye lojman vermek istemezler. Diyelim lojman çıkar, mutlaka annenle oturma zorunluluğu koyarlar. Bir astsubay ablası
-  Oyak iştiraklerinde ve kuruluşlarında general ve subaylar ile onların yakınlarına şimdiye kadar öncelik tanınmıştır. Oyak bile bu konuda net açıklama yapamamaktadır. Subaylar her yıl kamptan faydalanabilirken bizler için bu süreç çok daha uzun olmaktadır. Em.R. T.
-  Üniversite bitirilerek, astsubaylıktan subaylığa geçildiğinde kanun gereği Muharip Sınıflar değil de yardımcı sınıflara geçirilir. Askeri hakim, savcı da bu sınıflardandır. Yine kanun gereği Astsubay Hukuk Fakültesini 1.dahi bitirse, diğer tüm şartları sağlasa da Askeri hakim- savcı olamaz. Astsubayın emrindeki Sivil memur/Tersane işçisi şartları yerine getirdiğinde Askeri hakim - savcı olur. O. İ.
-  Sosyal yaşam farklılığının yanında, emekli olduktan sonra aldığımız maaşların, subay emekli maaşları gibi yansıtılmamış olması. Maaşlarımız yarısından fazla bir düşüş gösterdiğinden emekli olduktan sonra ailemizin geçimini ve çocuklarımızın istikbalini sağlayabilmemiz için çalışmaya devam etmemiz ve mutluluğu bir türlü yakalayamamızdır. Benim şahsen zam isteğim yoktur. Ama subay emekli olduğunda maaşına yansıtılan oranın bana da uygulanmasını istiyorum. B.M.
-  Ben ve benim gibi havacı arkadaşlar 1975 yılında iki gün mesaiye gitmedik, karşılığında tam dört ay hapis yattık. Neden mesaiye gitmedik yan ödemelerde bize yönelik mağdur edici aşırı eşitsizlik nedeniyle ve bu olayı protesto etmek amacıyla. O zamandan bu zamana değişen bir şeyler oldu mu? K.T
-  TSK’da lise mezunu olup, emekli olan albaylar mevcut. Daha sonra harp okulları iki, üç ve son olarak dört yıla çıkartıldı. Görevdeki ve emekli olan subayların intibakları da yeni duruma göre düzeltildi. Ama Astsubay okulları da Yüksek Okul seviyesine çıkartılmış olmasına rağmen, tüm kapılar çalınmış ancak astsubayların intibakları konusunda sonuç alınamamıştır. (R.K)
-   Kıtalara atanmış bir astsubay kanadı kırık bir kuş misalidir. O kişinin fikri hiç önemli değildir. Çok önemli fikri olsa bile yanlış olan yapılır ama o kişinin fikri kaale alınmaz. Astsubay, hem çömezdir hem de cahildir düşüncesi ile itibar gösterilmez ötelenir. Bir astsubayın kendi gelişimine yönelik bir eğitim yok.S.A.