ASTSUBAY RECEP MEHMET GÖRÜNÜ'NÜN BAŞARISI

01 Temmuz 2013, Pazartesi
Recep Mehmet GÖRÜNÜ

2001 yılında Mızıka Astsubay Hazırlama Okuluna girdi. 5 yıllık eğitimden sonra 2006 yılında mezun oldu ve Elazığ 8nci Kolordu Komutanlığına atandı. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, İktisat Bölümünü okumaya başladı ve 2012 yılında iyi bir not ortalaması ile lisans mezunu oldu.

Açıköğretim Fakültesine devam ettiği sırada 2009 yılında Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Yöneticiliği Bölümünü kazandı ve örgün eğitime başladı. Geceleri nöbet tuttu, yıllık izin hakkını okula giderek kullandı.

Üniversite 2nci sınıftayken, başarısından dolayı, aynı anda ikinci bir fakülte okuma hakkı tanındı ve birincilikle, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğini kazanarak okumaya başladı. Bu sırada açıköğretimden mezun olmuştu ve zaten lisans mezunuydu. Hem Spor Yöneticiliği hem de Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü aynı anda okumaya başladı. Okuluna devam ettiği sırada çeşitli Avrupa birliği projelerinde görev aldı.

Tuzla Piyade Okulu/ İstanbul’a tayini çıktı. Son sınıfa geçmişti ve eğitimi yarıda kesilecekti. Bıkmadı, İstanbul- Elazığ arası sürekli git gel yaptı. Bütün maaşını uçak biletlerine harcadı. Nöbet istirahatlarında bile, günü birlik gidip geldi.

2013 yılında, Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda, iki bölümü aynı anda okuyup bitiren ilk öğrenciydi. Bunun yanında, okuduğu iki bölümden de birincilikle mezun olan ilk ve tek kişiydi. Ayrıca, bütün bu başarıların yanında, fakülte genel birincisi olarak mezun olan ilk kişi de olmuştu. Kısaca, yapılması imkânsız olarak görülen birçok şeyi yapan ve hepsini de birincilikle kazanıp birincilikle bitiren bir ASTSUBAYDI Bnd.Üçvş (2006-34) Recep Mehmet GÖRÜNÜ

Akademik başarıları kısaca

• Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Genel Birincisi
• Spor Yöneticiliği Bölümü Birincisi
• Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Birincisi
• Çift Anadal Programı İlk Mezunu

Astsubaylar imkân tanınmadığı halde bu başarılara imza atabilmektedirler.Astsubay  Recep Mehmet GÖRÜNÜ bilinmeyen bir çok başarı hikayesinden sadece bir tanesi.Kendisi gibi başarılı astsubaylar geçmişte olduğu gibi gelecekte de olmaya devam edecektir.


Astsubay Recep Mehmet GÖRÜNÜ ayrıca Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği hakkında şunları ifade etmiştir;

"TEMAD olarak bu konuda ki çalışmalarınız camia tarafından takdirle izlenmektedir. Astsubayların kaybolan umutları sizlerin sayesinde tekrar yeşerdi. Bu yolda sizlerin bize gösterdiği yolda yürüyebildiysem ve sizlerin örnek göstereceği bir astsubay olabildiysem ne mutlu bana. “Geleceğin Astsubay Profili” sizlerin ve bizlerin çalışmalarıyla şekillenecektir.

Çeşitli basın yayın kuruluşlarında; ben ve benim gibi astsubayların haber yapılmasının, kitlelere ulaşma ve saygınlığı arttırma açısından önemli olduğunu düşünmekteyim. Yardımlarınız için sizlere minnettarım."

Bu konuda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Ahmet KESER;

"Son yıllarda astsubaylarda çok ciddi entelektüel patlama yaşanmaktadır.Meslektaşlarımız eğitime çok önem vererek bu kabil çalışmalarını göstermektedirler.Lisans eğitimini müteakip lisansüstü eğitimi ve doktora çalışmaları yapan meslektaşlarımız mevcuttur.Bu başarılar tesadüfi olmayıp zor şartlarda ve uzun uğraşlar neticesinde elde edilmektedir.


Bu çalışmalara destek verme amacıyla TEMAD Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile bir protokol imzayalarak meslektaşlarımızın bu üniversitede yüksek lisans eğitimi yapmalarına katkıda bulunmuştur.

Tüm meslektaşlarımızın eğitim ve öğretim alanındaki çalışmalarında başarılar dilerim." dedi
Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 200 kişi içinde birinci olan Astsubay Recep Mehmet GÖRÜNÜ'nün duygulu birincilik konuşmasından bir bölüm;

Bundan 4 yıl önce okula başladığımda ailem dâhil herkes okumama karşı çıktı. “Nasılsa bir işin var çalışıyorsun, maaşında var ne güzel, neden bu yükü omuzlayasın ki ne gerek var” dediler. Üniversite hayatım boyunca da birçok kişiden benzer sözler işittim.  Farkında değillerdi ki “Bazı insanlar durursa yorulur.” 

Eğitim-Öğretim hayatım boyunca memleketime gidemedim, karamanda ki evimin adresini unuttum resmen. Varımı yoğumu “öğrenmek” için harcadım. Geceleri nöbet tuttum, gündüz uyumadan okula geldim. Yeri geldi kapalı kapılar ardında ağladım, yeri geldi duvarları yumrukladım, türlü sıkıntılara rağmen bıkmadım usanmadım, aksine daha da kamçılandım.

Okumanın ve öğrenmenin ne kadar büyük bir erdem olduğunu, insanı insan yapan, varlığının farkına vardıran, geleceğe umutla baktıran, en önemlisi “hayal kurduran” eşsiz bir hazine olduğunun farkındaydım çünkü. Bütün sunumlarımda Einstein’ in şu ünlü sözüne yer verdim ve kendime hayat prensibi edindim. “Aslında herkes dahidir.  Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.” 

Önceden kendimize ait sorumluluklarımız vardı, şimdi ise aileme, hocalarıma, Fırat Üniversitesine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve vatanıma karşı sorumluluklarım arttı. Ülkenin birlik ve beraberliğinin, bölünmez bütünlüğünün korunması ve muhafazası için, her Türk Genci gibi, ben ve tüm arkadaşlarımın canla başla çalışacağına emin olunuz. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Her zaman hep yanımda olan, hakları ödenmeyecek aileme, emekleri anlatılmayacak kadar çok olan, bize yeni ufuklar açan hocalarıma, değerli komutanlarıma ve silah arkadaşlarıma ve tüm sevdiklerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum…Fırat Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazez de, Üniversite hayatını bitirip, çalışma hayatına adım atan tüm mezunları Üniversitenin tüm öğretim elamanları ve idari personeli adına kutladığını belirtti.

Prof. Dr. Kazez, “ Ülkemizin gelişmesi, toplumsal yaşantımızda niteliğin arttırılması için, gerekli mesleki ve kişisel donanıma sahip bireyler olarak, üzerinize düşen görevleri tam anlamıyla yerine getireceğinizden eminim. şeklinde bir açıklamada bulunduktan sonra dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.