EMEKLİ JANDARMA ASTSUBAY İSMAİL AKÇAY ( MİLLİ ATLET ) 49 YIL SONRA RAKİPLERİ İLE KOŞACAK

06 Eylül 2017, Çarşamba

Atletizmin efsane ismi Emekli Jandarma Astsubay İsmail Akçay rakipleriyle 49 yıl sonra yine birlikte koşacak;

  1968 Meksika Yaz Olimpiyat Oyunları Maraton Koşusu’nda 4’üncü olan atletizmin efsane ismi İsmail Akçay adına, 10 Eylül’de yol koşusu yapılacak. Aynı maratonda ilk 4’e giren atletlerden 3’ü, Balıkesir’de gerçekleşecek İsmail Akçay Yol Koşusu’nda 49 yıl sonra buluşacak.


  Balıkesir Altıeylül Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto’nun katkılarıyla düzenlenen Uluslararası İsmail Akçay Yol Koşusu, 10 Eylül Pazar günü saat 17.00’de start alacak. 1968 Meksika Yaz Olimpiyat Oyunları’nda 76 atlet arasında 2 saat 25 dakika 18 saniyelik derecesiyle 4’üncü olan İsmail Akçay, Gazete Habertürk’ten Mahmut Acaröz'e yaptığı açıklamada “Benim 4’üncü sırada tamamladığım 1968 Meksika Maratonu’nda madalya kürsüsüne 2’nci ve 3’üncü sırada çıkan atletler, Balıkesir’e gelecek. Bir aksilik olmazsa birlikte gösteri koşusu yapacağız. Koşunun birincisi Etiyopyalı Mamo Wolde, vefat ettiği için aramızda olamayacak” dedi.

‘EN YÜKSEK RAKIMDA KOŞTUK’

Meksika’da 1968’de 2 bin 250 m yükseklikte bulunan Meksiko City’de atletizm tarihinin “en yüksek rakım”ında maraton düzenlendiğini belirten Akçay o dönem yaşadıklarını şöyle anlattı: 

  “O yükseklikte koşmak hiç de kolay değildi. Kısa mesafe atletlerinin dışındaki tüm atletler, 1968 Meksika Olimpiyat Oyunları’nda yüksek rakımdan olumsuz etkilendi. O zamanki şartlar şimdiki gibi değil. Koşuyoruz ama ne sürekli olarak zamanı gösteren ne de hangi sırada olduğunuzu gösteren teknolojiler var. Koşarken yakınınızdaki atletleri görüyorsunuz. Yarışı bitirdiğinizde kaçıncı olduğunuzu öğreniyorsunuz. Stada girerken, Alman Milli Takımı hocasının beni gördüğünde ‘Akçaaay’ diyerek kendisini yere attığını dün gibi hatırlıyorum.”

  Yunanlar’ın “Yeniçeri”, Avrupalılar’ın “Türk Lokomotifi” lakabıyla yakından tanıdığı Akçay, Meksika’da yarışı bitiren atletlerin çizgiyi geçtiği gibi kendisini yere bıraktığını ve ambulansla hastaneye götürüldüğünü anlatırken, “Ben de koşuyu kaçıncı sırada tamamladığımı hastanede öğrendim. Doktora, kaçıncı olduğumu sorduğumda bana parmaklarıyla ‘4’ işareti yaptı” dedi.49 yıl önce maratonda 2’nci ve 3’üncü olan atletler, Akçay’la gösteri koşusu yapacak

MEKSİKA’DAN BALIKESİR’E

Akçay, 128 kez Türkiye’yi uluslararası yarışlarda temsil ettiğini, 30 ülkede ay yıldızlı formayla koştuğunu söyledi.

  
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1621446-atletizmin-efsane-ismi-ismail-akcay-rakipleriyle-49-yil-sonra-yine-birlikte-kosacak


İsmail AKÇAY  Kimdir;

  Balıkesir'in Kesirven Köyünde 1949 da doğan Akçay, Jandarma Astsubay Okulunda öğrenimini sürdürdüğü
 

yıllarda, düzenli atletizm çalışmalarına başladı.1964’te katıldığı Balkan Şampiyonasından sonra ismi atletizim

de duyuldu. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok maratona katılan Akçay, üç kez Balkan Şampiyonu, Uluslar arası

Pakistan, 19 Mayıs ve Erzurum maratonlarında birinci, 1968’de Mexico Olimpiyatınca dördüncü oldu.

Bu başarısından sonra L’Equipe gazetesi Akçay’ı “Dünyanın En İyi On Maratoncusu” arasında gösterdi. Yine

aynı değerlendirmede Avrupa’da ilk üç atlet arasında gösterildi. Dünyaca ünlü bir başka spor dergisi –World

Sports- “Şeref Listesi”nde Akçay’ı altıncı sırada gösterdi.

http://www.biyografi.info/kisi/ismail-akcay