MEDYA'DA 1 MART 2014 İSTANBUL BASIN AÇIKLAMASI VE YÜRÜYÜŞÜ

02 Mart 2014, Pazar
1 Mart 2014 Cumartesi saat 12.30'da TEMAD Genel Başkanı Ahmet KESER'in 5 Mart 2014 tarihinde başlatacağı "ölüm orucunu" kamuoyuna duyurması ile başlayan sonrasında 10 binlerce astsubay ve ailesi'nin İstiklal Caddesinde protesto yürüyüşü ile devam eden basın açıklamasının medyada yeralan haberlerinden bazıları;


İHLAS HABER AJANSI

EMEKLİ ASTSUBAYLARDAN "KAŞIKLI” PROTESTO


Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen yaklaşık bin emekli astsubay, TSK içerisinde ayrımcılığa tabii tutuldukları gerekçesiyle eylem yaptı. Yoksulluk sınırında yaşadıklarını belirten emekli astsubaylar, yemek kaşıklarını kırarak protesto etti.

MURAT HOROZ

İSTANBUL (İHA) - Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen yaklaşık bin emekli astsubay, TSK içerisinde ayrımcılığa tabii tutuldukları gerekçesiyle eylem yaptı. Yoksulluk sınırında yaşadıklarını belirten emekli astsubaylar, yemek kaşıklarını kırarak protesto etti.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen emekli astsubaylar, Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Yaklaşık bin kişi civarındaki emekli astsubay, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde senelerce ayrımcılığa tabii tutuldukları ve emekli olduktan sonra da yoksulluk sınırının altında yaşamaya terk edildikleri gerekçesiyle eylem yaptı.

Grup adına basın açıklama yapan Ahmet Keser, açlık grevi yapacaklarını belirterek, “Bizim bu organize olmamızdan rahatsız olanlar var. Ses getirmeye başladık. Biz hakkımızı koruyacağız. Ölmeye geldik” dedi.

Emekli astsubaylar yanlarında getirdikleri yemek kaşıklarını kırarak eylem yaptı. Emekli astsubaylar daha sonra Galatasaray Lisesi’nden Tünel İstasyonu’na marş ve sloganlar söyleyerek yürüdü. Burada eylemlerini sonlandıran grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Öte yandan, emniyet güçleri grubun Taksim Meydanı’na çıkmaması için emekli astsubaylarla konuştu.

Kaynak: http://yerel.iha.com.tr/emekli-astsubaylardan-kasiklie2809d-protesto-istanbul-20140301AW021535

ELJAZERRA TURK

EMEKLİ ASTSUBAYLARDAN EYLEMEmekli astsubaylar, özlük haklarının iyileştirilmesi için İstanbul'da eylem düzenledi. Eylemciler, 5 Mart’ta Ankara’da 'ölüm orucu' eylemi başlatacaklarını açıkladı.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) üyeleri ve yakınları, ellerinde Türk bayrakları ile İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi.
'Birine yüzde 85, birine 55', 'Ayrımcılığa son’, ‘Astsubayın hukuku yoksa disiplini de yoktur’ yazılı dövizler taşıyan eylemcilere CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de destek verdi.

‘Ayrımcılığa son verilsin’
Alkışlarla basın açıklaması yapan TEMAD Başkanı Ahmet Keser, “40 senedir sesini çıkarmayan bu şanlı askerin özlük haklarını alabilmesi için gördük ki ölmesi gerekiyormuş. Bunun için biz de en büyük eylemlerin başlatıldığı Taksim’e, İstiklal’e geldik” dedi. Keser şunları söyledi:

“Ötelenen, ayrıştırılan, emekli olduktan sonra sefalete terk edilen astsubaylar, bugün örnek bir eylemi başlatıyoruz. Eğer sesimizi duymazlarsa 5 Mart’ta Ankara’da ölüm orucu başlatıyoruz. Biz ya hakkımızı alacak ya da öleceğiz. Bu insanları bu hale getirenler, şu durumdan utansınlar.”

Keser’in konuşmasının ardından, ölüm orucunu başlatacaklarını sembolize eden kaşıkları yere atan kalabalık polisle karşı karşıya gelmemek için Tünel yönüne doğru yürüdü. Sloganlarla Tünel girişine gelen eylemciler, İstiklal Marşı okuduktan sonra dağıldı.
Astsubayların en büyük şikayeti maaş eşitsizliği. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde subaylar, emekli olunca çalışırken aldıkları maaşın yüzde 85'ini alıyor. Ancak astsubaylara emekli olunca, çalışırken aldıkları maaşın yüzde 55'i ödeniyor.

Kaynak:http://www.aljazeera.com.tr/haber/emekli-astsubaylardan-eylem


 AYDINLIK GAZETESİ

ASTSUBAYLAR 5 MART'DA ÖLÜM ORUCUNA BAŞLAYACAK


astsubayoruc


Özlük haklarının iyileştirilmesi için İstanbul Beyoğlu'nda toplanan ve Tünel’e kadar sloganlar eşliğinde yürüyen emekli astsubaylar, 5 Mart'ta ölüm orucuna başlayacak

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, astsubaylara yönelik ayrımcılık ve adaletsizliklere karşı durmak için 5 Mart'ta Ankara'da ölüm orucu eylemi başlatacaklarını açıkladı.

Ötelenen, ayrıştırılan ve TSK içerisinde senelerce ayrımcılığa tabi tutulan ve emekli olduktan sonra açlık sınırı ya da yoksulluk sınırı altında yaşamaya terk edilen astsubaylar, haksızlığa, hukuksuzluğa ve kast sisteminin baskısına karşı dün İstanbul Beyoğlu'nda bir eylem gerçekleştirdi. Yurdun dört bir yanından İstanbul'a gelen emekli astsubayları, eşleri ve çocukları da yalnız bırakmadı.

'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atıldı

“Astın hukuku yoksa disiplini de yoktur” ve “Astsubaylar açlık sınırında” yazılı dövizleri taşıyan emekli astsubaylar, sık sık “Mustafa Kemal'in askerleriyiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Vur vur inlesin Genelkurmay dinlesin” sloganlarını attı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve birçok kurum ile kuruluşlarında destek verdiği eyleme yaklaşık üç bin kişi katıldı. Kalabalık kitle öncelikle Galatasaray Lisesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Ahmet Keser yaptı.

Keser: Ölmeye geldik

“Sözün bittiği yerdeyiz” diyen Keser şöyle devam etti: “Artık sözün bittiği yerdeyiz, ölmeye geldik. Türkiye'de 1 milyon nüfusa sahip olan kutlu bir yürüyüşün startını veriyoruz. Eylemlerin, yürüyüşlerin yeri olan Taksim'den sesimizi daha güçlü çıkartmak için buradayız. TSK içerisinde ayrımcılığa tabi tutulan, sefalete terk edilen şerefli astsubaylar onurlu mücadelerine devam edecektir. Gözünü kırpmadan ölüme giden astsubayları sefalete terk edenler utansınlar. İşte bu sebeplerden dolayı emekli astsubaylar olarak 5 Mart 2014 tarihinde Ankara'da ölüm orucuna başlayacağız. Sonu ve sonucu ne olursa olsun kararlılıkla mücadelemize devam edeceğiz. Kendi ordusunun mensuplarını savaş meydanlarında değil, sokakta ölüme terk edenler bu sürecin sorumlusudur. Vebalin sorumlusu olacaklardır.”

Kitle açıklamanın ardından ölüm orucunun simgesi olarak gösterdikleri yemek kaşıklarını kırarak Galatasaray Lisesi önünden Şişhane tüneline kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Cadde üzerindeki vatandaşların da destek verdiği kitle İstiklal Marşını okuduktan sonra dağıldı.

'Bedel ödemeye hazırız'

Astsubayların yaşadıklarını Aydınlık'a değerlendiren emekli astsubay İsmet Atak şunları ifade etti: “Biz hayatımızın büyük kısmını ölümle iç içe yaşayan insanlarız. Adalet er yada geç gelecektir. Bunun için bedel ödemek gerekiyorsa bizler o bedeli ödemeye hazırırız”

Astsubaylara sahip çıkılmadığını vurgulayan emekli astsubay Abdullah Altınok da şöyle konuştu: “Biz astsubaylara, Meclis'te, Ordu'da sahip çıkmıyor. Genelkurmay hiyerarşik sıralamadan bahsediyor. Yalan yanlış açıklamalarda bulunuyor. Meclis sesimizi duymuyor. Yapılan bu haksızlara derhal çare bulunması gerekir.”

Seda Akyüz

Kaynak:http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/34838-astsubaylar-5-martta-olum-orucuna-baslayacak.html


ULUSAL KANAL

ASTSUBAYLAR ÖLÜM ORUCUNA BAŞLIYOR


Emekli Assubaylar özlük haklarının iyileştirilmesi için İstanbul'da eylem yaptı. Genelkurmay'a son kez uyarı yapmak için toplanan astsubaylar, 5 Mart günü Ankara'da ölüm orucuna başlayacaklarını açıkladı.


Astsubaylar ölüm orucuna başlıyor
 
Emekli astsubayların sabrı taştı. Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen binlerce astsubay emeklisi bugün İstanbul İstiklal Caddesi'nde buluştu.

Türkiye Emekli Astsubaylara Derneği adına açıklamayı Ahmet Keser yaptı.

Açıklamanın ardından Astsubaylkar Galatsaray'dan Tünel Meydanı'na yürüdü

Kaynak: http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/astsubaylar-olum-orucuna-basliyor-h23458.html